Jak ušetřit na benzínu desetitisíce ročně? Svezte cestou do práce spolujezdce

Často jezdíte na služební cesty nebo dojíždíte za prací? Trávíte tak v autě hodiny a nemáte si s kým popovídat. Z vlastní kapsy zaplatíte průměrně 3 tisíce měsíčně za pohonné hmoty. Nový fenomén – spolujízda – vám může v mnoha ohledech pomoci!

V první řadě je třeba vyjasnit si pojmy: spolujízda není autostop. Své spolujezdce nepotkáte u cesty. Na internetovém portálu www.jizdomat.cz zadáte vlastní nabídku jízdy a pak jen čekáte, kdo se přihlásí. Do nabídky je třeba uvést čas a místo odjezdu a příjezdu, jakými městy projíždíte a kontaktní údaj, na kterém vás potenciální spolujezdec může předem zastihnout.

Sdílejte náklady na cestu, ušetříte

Vezměme si příklad, kdy jezdíte ze Zlína do Prahy kvůli práci každý týden. Ceny spolujízd se za tuto trasu na Jízdomatu pohybují okolo 200 korun. Tři zaplněná místa v autě tam a zpět znamenají 1200 korun na benzín nebo naftu od spolujezdců. Za rok pak v součtu ušetříte na pěknou dovolenou někde v exotice pro dva.

Řidiči požadují za jeden kilometr průměrně 0,74 Kč, vyšší cena se objevuje na cestách kratších než 60 km. Nejčastějšími trasami, které řidiči vypisují, jsou Praha-Brno a naopak, Plzeň-Praha, Praha-Zlín a Brno-Zlín. Údaje vycházejí ze statistiky Jízdomat.cz, kde bylo vypsáno celkem již přes 500 000 jízd. Počet uživatelů registrovaných na tomto portálu nedávno přesáhl 100 000 tisíc. Slovenskou verzi webu najdete na www.jazdomat.sk.

Ceny na vybraných trasách (více na www.jizdomat.cz):
Praha – Brno: 100 – 130 Kč
Plzeň – Praha: 80 – 100 Kč
Olomouc – Praha: 220 Kč
Praha – Havířov: 250 Kč
Plzeň – Kroměříž: 180 Kč

Celkově dokázal Jízdomat řidičům ušetřit od podzimu roku 2010 již něco přes 27 milionů korun. A to je jen částka, kterou si řidiči za spolujízdu vzali. Další peníze ušetřili spolujezdci, pro které je spolujízda na většině tras levnější než vlaky nebo autobusy.

Cestování spolujízdou je příjemná alternativa pro úsporu finančních nákladu také na delší trasy a do zahraničí. Hlavně v období letních dovolených řidiči často nabízejí volná místa v autě do destinací jako Itálie, Francie či Španělsko, ale také Litva a Norsko.

Od roku 2010 portál vylepšuje své funkce

Uživatelé si pro zvýšení důvěryhodnosti vzájemně udělují slovní hodnocení a sbírají osobní historii. Díky propojení s Facebookem je možné zjistit, jestli máte s řidičem společné přátele. Vztahy mezi registrovanými uživateli umí portál zobrazit i díky využití technologie grafové databáze Neo4j, která bez problémů ukládá propojená data a provádí nad nimi výpočty.

Plánování trasy na Jízdomatu probíhá přes Google Maps, které do výpočtů zahrnují i blízké body. To znamená, že se vám ve vyhledávání zobrazí i řidič, který vaší lokalitou neprojíždí, ale nemá to od své trasy daleko. Potom vám už stačí řidiče slušně požádat o malou zajížďku.

Zelení řidiči jezdí levněji

Od podzimu loňského roku je možné na Jízdomat zadávat tzv. pravidelné jízdy. Ty párují řidiče a spolujezdce, kteří jezdí ve stejné dny a hodiny stále stejnou trasu a automaticky dokáže doporučit kontakt pro každodenní cestování. Právě tato funkce zvýšila mezi uživateli zájem o vypisování jízd do zaměstnání a hledání cestujících, kteří by měli zájem svézt se stejnou cestou.

V prosinci 2013 představil portál také významnou spolupráci se společností ČEPRO, provozovatelem sítě čerpacích stanic EuroOil. Díky této spolupráci mohou všichni řidiči registrovaní na Jízdomatu zažádat o zaslání virtuální slevové karty na svůj mobilní telefon, která zaručí slevu až 0,30 Kč na litr pohonných hmot. Touto kartou (v mobilu nebo vytištěnou) se poté prokáží u pokladny benzínky EuroOil a slevu uplatní.

Chcete se dozvědět více informací o spolujízdě autem nebo si spolujízdu rovnou vyzkoušet? Klikněte na www.jizdomat.cz a nechte se svézt!

Autodoplňky ŠKODA

© 2014 - 2024 Copyright


Tato stránka používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. POKUD S TÍM NESOUHLASÍTE TENTO WEB NEPOUŽÍVEJTE! Další informace

like

auto