Oprava LED podsvícení budíků – palubní desky Škoda Superb 2

Oprava LED podsvícení budíků

LED podsvícení budíků je téma na dlouhé zimní večery. Často se stává, že dochází k poklesu svítivosti a nebo úplnému výpadku LED, z různých příčin, od kvality výroby, až po elektrické předpětí, anebo zvýšená vlhkost v interiéru. Tělo palubní desky není dobře kryté, a také ani deska plošných spojů není ošetřená proti vlhkosti a do toho je další faktor teploty a problém se dříve nebo později projeví.

Určené pro vozidlo: Škoda Superb 2- 3T

Řešení problém nesvítících LED je finančně nenáročná oprava, ale časově zdlouhavá a potencionálně nebezpečná, proto všechny opravy děláte na vlastní riziko!

Budete potřebovat:
 Plastové páčidla,
 Šroubovák typu Torx 10 a 15,
 2x lžičky,
 Papír A4,
 Multimetr,
 Tenké ploché šroubováky,
 LED diody SMD 1210 ( minimalně 14 LED pro podsvícení tachometru, otáčkoměru a jejich ručiček,
 Pajku,
 Cín,
 Antistatická pinzeta,
 2x Trpělivost,

Při demontáži palubní desky z auta je potřebné odpojit baterii (klíč číslo 10), demontovat okrasné lišty a výdechy ventilace, jsou tam jen zasunuté a stačí je jen opatrně vytáhnout/vypáčit, také je potřeba odšroubovat 2 šroubky s hlavou T15, které drží samotnou přístrojovou desku a dát si volant do spodní polohy a vytáhnout budíky a odpojit konektor ze zadní strany.

Při rozebírání budíků používejte rukavice!!! (ochrana proti statickému náboji). Demontáž budíků začneme na zadní straně, kde uvolníme 4x šrouby s hlavou T10 a vypáčíme zarážky na těle a následně vypáčíme držáky krytu ukazatelů.

Odhalíme ručičky, které následně demontujeme za pomocí 2 lžiček, okolí si obalíme papírem, abychom překryli plachou na kterou si položíme lžičky, páčíme pomalu a opatrně (abychom neporušili náhon ručiček).
Demontujeme stupnice a býlí kryt a lokalizujeme diody, které nesvítí multimetrem, který dáme do polohy pro měření diod.
Všímáme si diody, která má na jedné straně ZÁMĚRNĚ vyřezaný malý trojuhelník, který označuje záporný pól, takzvanou katodu a je potřebné, aby byly nové diody umístěné na desce stejnou orientací jinak nebude LED dioda svítit!!

Po lokalizování špatně svítící LED diody je potřebné ji odpájkovat a napájkovat novou s označením SMD1210 v barvě, které uznáte za vhodné (crystal white), ale platí pravidlo pokud odešla dioda, které je na ciferníku otáčkoměru a nebo rychloměru, je potřeba měnit všechny LED, protože nové mají vyšší svítivost, případně je možné sundat LED například z ukazatela paliva a vyměnit za nové ty (dva kusy s ukazatelem teploty vody) a ulehčíme si tím hodně práce.

Po pájení je potřeba si odskoušet funkčnost voltmetrem a po připojení do zásuvky v autě.
V případě, že je vše v pořádku je potřebné ručičky nakalibrovat přes diagnostiku a zavřít všehcny kryty a vložit zpět do auta a vymazat chyby.

Když, už máte venku budíky je možné vyměnit ručičky za jiné:

Autor: Macolaiden/překlad redakce

Autodoplňky ŠKODA

© 2014 - 2024 Copyright


Tato stránka používá cookies za účelem optimalizace efektivního poskytování služeb. Podmínky pro uchovávání nebo přístup ke cookies je možné nastavit ve vašem prohlížeči. POKUD S TÍM NESOUHLASÍTE TENTO WEB NEPOUŽÍVEJTE! Další informace

like